Lazer Epilasyonunda kullanılan Lazer ve Cihaz Tipleri:

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
Lazer Epilasyonunda kullanılan Lazer ve Cihaz Tipleri:

Lazerle Epilasyon - 11 Şubat 2014 13:29

İğneli epilasyon: Elektrik uyarısı ile kıl kökünü yok etmeye dayanır. Aktif olarak kullanımı çok sınırlıdır.

Alexandrite lazer: Alexandrite lazer deriye temas yoluyla değil de, 3 cm uzaktan uygulanır. Soğutma sistemi ayrı bir sistemdir ve lazer cihazının yanında izole bir ünite olarak bulunur. Soğutma uzaktan yapıldığından istenildiği gibi kontrol edilemeyip, zaman zaman yanıklara engel olunamıyor. 755 nm gibi yüzeyel etkili dalgaboyu melanine çok duyarlıdır, ancak ciltteki melanine de göreceğinden koyu tenli hastalarda ve bronzlaşmış tenlerde kullanımı yanık ve leke oluşturma riski taşır. Uygulanan en ideal cilt tipi açık ten koyu kıl tipidir. Bunun dışındaki tüy ve kıllar yok edilmiş gibi görünse de birkaç ay sonra tekrar ortaya çıkabilmektedir. Esmer tenlerde ve yazın kullanımı kısıtlıdır, bu cilt profilinde yan etki riski taşır. Ciltteki yanık problemlerinden dolayı yazın başında ya da yazın yapılması önerilmez. Ayrıca lambası zamanla daha az enerjili lazer ışını verdiğinden cildin özelliği dışında da lazerin dozunu artırmak gerekiyor ki, bu da yine yanık riskini yada etkisiz epilasyon riskini arttırıyor. Yüz bölgesi kılları ve ince tüylerde çok etkili değildir.

Ruby lazer: Daha önceden kullanılan lazer epilasyon sistemidir. Günümüzde uygulanmamaktadır.

NdYag lazer: Yanık oluşturmayan lazer olarak da bilinen NdYAG lazer aslında cerrahi tedavi ve damar tedavilerinde kullanılan etkili cihazlardan biridir. IPL ve Alexandrite lazerin ehil olmayan kimseler tarafından kontrolsüz kullanımı sonucu koyu tenli cilde sahip hastaların bulunduğu ülkelerde çok sayıda yanık vakası görülmesi üzerine kullanıcılar NdYAG lazere yönelmişlerdir. Ancak NdYag lazerdeki 1064 nm dalgaboyu kılları görmek için gerekli olan melanin hassasiyetine yeterince sahip değildir. Ayrıca NdYAG lazer kıl çevresindeki dokuları ve cillteki suyu daha fazla gördüğü için son derece ağrılıdır. Kılı görme hassasiyeti düşük olduğundan seans sayısı artar ve başarı şansı düşer.

Işık bazlı sistemler (IPL, Mavi Işık, Fotoepilasyon vb.): Yoğunlaştırılmış ışık sistemi ile yapılan epilasyon olduğu için fotoepilasyon denir. Aslen lazer sistemi değildir, belli bir aralıktaki çok sayıda dalgaboyundaki ışığı filtreler aracılığı ile cilde uygulanmasıdır. Bu çok sayıda dalgaboyundaki ışık özellikle kıl melaninle beraber herşeyi gördüğünden (cilt melanini, kan damarları, ciltteki su, v.b.) hem epilasyon başarısı düşer hem de yanık riski ve ciltte leke oluşma riski artar.

Diod lazer: Diyod lazerlerden değişik dalga boylarına sahip olabilirler. Kılların yanı sıra ince, zayıf kıllarda başarılıdır, yüz kıllarında kullanılan etkili yöntemlerden biridir. 940 nm dalga boyunda olan diod lazer kalın ve kökleri daha derinde olan vücut kılları için genellikle ideadir. Soğutma sistemi lazerin enerjisine duyarlı olup, yanık oluşturmayacak şekilde ayarlanabilir. Bu nedenle yanık riski daha düşüktür.

Radio Frequency (RF): Radyo frekans dalgaları olup, lazer ışını değildir. Sadece kıl köklerinde geçici nem azalması sağladığı, zamanla kılın tekrar eski haline geldiği saptanmıştır.

Hangi tür lazer cihazı kullanılırsa kullanılsın, epilasyonda %50′nin üzerinde başarı elde edilmektedir. Lazer epilasyonun etkili olmasında cildin rengi ve tipi, kıl rengi, kıl kalınlığı ve kılın ciltteki derinliği önemli rol oynamaktadır. Kıl kalınlığı 0.003-1 mm arasında değişir. Kollarda kıllar daha ince ve açık renkli, bikini bölgesindeki kıllar ise daha koyu ve kalındır. Genellikle açık renkli kıllar lazer epilasyona daha dirençlidir ve daha çok enerjiye ihtiyaç duyarlar. Tabi bütün bu faktörler de lazer epilasyonda uygun doz ayarlanmasında önemli rol oynamaktadır. Kılın kabul edilebilir düzeyde lazer epilasyonu ile yok edilmesi için 3-6 seans gereklidir. Çok seyrek de olsa sekiz seans gerekebilir. Unutulmamalıdır ki, lazer epilasyonda %100 sonuç almak mümkün değildir. Ancak cildin rengi, kıl rengi, kıl yoğunluğu, kıl kalınlığı ve kılın ciltteki derinliği bu seans sayısını arttırabilir. Çoklu seans sayısına ihtiyaç duyulmasının en önemli nedeni ise kılların değişik büyüme evrelerinde bulunması ve sadece aktif büyüme evresi olan anajen fazdaki kılların lazer epilasyon ile yok edilebilmesidir. Pasif evre olan telojen fazdaki kıllar ancak aktif hale gelince lazer epilasyonla yok edilebilir. Seans aralıkları da kılların aktif büyüme evresine gelmesine göre 4-6 hafta aralıklarla yapılır. Her seanstan sonra seans aralıkları uzatılır. Yüz bölgesinde ince kıllar için 4 hafta arayla seanslara başlanırken, vücut bölgelerinde bu süre iki aya çıkar.

Hangi lazer cihazı ile lazer epilasyon yapılırsa yapılsın, güneş koruyucular düzenli olarak kullanılmalıdır. 940 nm dalga boylu diod lazer ile UV ışınlarına duyarlılık en az olur, yine de güneş koruyucu kullanılması faydalıdır. 940 nm dalga boylu diod lazer ile her seans sonrası güneş koruyucular ile güneş altında dolaşılabilir. Unutmayın ki, size uygulanan lazer cihazını tanımıyorsanız, mutlaka her seans sonrası dört hafta süreyle güneşle veya solaryumla bronzlaşmamalısınız. Diğer lazer sistemlerinde nadiren de olsa uygulama alanlarında kabuklanma veya sivilceleşme sorunları yaşayabilirsiniz. Uygulama sonrası lazer uygulanan bölgelerde geçici olarak bir saate kadar hassasiyet ve kızarıklık görülebilir. Bu etki daha uzun sürerse ki bazen 15 güne kadar uzayabilir, bir sonraki seans öncesinde nemlendirme uygulanmalıdır.

Lazer ışınları radyoaktif ışınların aksine iyonize olmayan enerji formudur. Yapılan araştırmalar sonucunda hücre yapısını etkileyecek mutasyona yol açmadığı, yani kanser yapıcı etkisi olmadığı tespit edilmiştir.

Koyu renkli tüyleri olan 12 yaşın üzerindeki herkese lazer epilasyon yapılabilir. Yalnız açık renkli tüyleri olan hastalarda lazer epilasyon faydalı olmayabilir. Epilasyon işlemi gözleri özel gözlüklerle koruyarak göz kapakları dışında tüm bölgelere uygulanabilir. Seans süresi uygulanan bölgeye, lazer cihazının tipine göre ve kıl yoğunluğuna göre değişmekle beraber 1-2 dakika ile 1-2 saat arasında değişmektedir.

Lazer epilasyona başlamadan 3-4 hafta öncesinden sir ağda, cımbız, ip ve tüy sarartma veya boyama işlemlerine son verilmeli, jiletle ıslak traş tüyler ve kıllar alınmalı, seans aralarında da yine aynı yöntemler kullanılmalıdır. Yine aynı sürede ışığa hassasiyeti arttıran ilaç alımı da bırakılmalıdır. Halk arasında yaygın bir söylenti olan jilet uygulamaları kılların köklerini güçlendirir fikri tamamıyla yanlıştır. Yalnızca jiletle dipten tıraş yapılarak üstteki ince kısım alındığı ve kıllar çıkarken ele dik geldiği için kıl kalınlaşmış hissi verir. İşte işlem uygulanmadan önce traşla tüylerinizi almanızın nedeni de budur. Böylece lazer ışını kalın koyu kıl köklerini daha seçici şekilde etkilemekte ve kıl kökünü yok etmektedir.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

lazerle-epilasyon-kimlere-uygulanamaz
Lazer epilasyonun uygulanamayacağı hastalar gri ve beyaz kıllı hastalar, çok fazla bronzlaşmış hastalar, yakın zamanda başka lazer tedavisi yapılanlar, ciltte çabuk renk değişimi yaşayanlar , tetrasiklin veya retinoid g,b, ışığa ...
lazerle-epilasyon-cihazla
İğneli epilasyon: Elektrik uyarısı ile kıl kökünü yok etmeye dayanır. Aktif olarak kullanımı çok sınırlıdır. Alexandrite lazer: Alexandrite lazer deriye temas yoluyla değil de, 3 cm uzaktan uygulanır. Soğutma sistemi ayrı bir sistemdir ...
Woman with white tulip on a perfect legs
Yıllardır kadınlar istenmeyen tüylerden kurtulmak için değişik yöntemler kullanmışlardır. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için ağda, değişik merhem ve losyonlar, iğneli epilasyon, lazer, foto epilasyon ve radyo frekans kullanılabilirken, lazer uygulamaları en ...
Site içi arama
İdeal Kilo Hesaplama
Asagidaki formu doldurun!
Cinsiyetiniz
Boyunuz
Vucut Tipiniz
Sonuclar :
Ideal kilonuz
kg
Ideal kilo araliginiz
ila kg

Otomatik hesaplama

Popüler İçerikler
  • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
  • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
  • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.
Facebook

Femmeplast Radyo © 2013. Tüm Hakları saklıdır.